#Pogback w liczbach, czyli jak obecni pomocnicy Manchesteru United wyglądają przy Francuzie




Saga dobiegła końca. Największy transfer w historii stał się faktem i Paul Pogba wraca, jak sam przyznał, do swojego prawdziwego domu. O przeprowadzce roku mówią obecnie wszyscy - jedni chwalą zarząd Manchesteru United, drudzy wręcz przeciwnie - łapią się za głowę, jak można było wydać tyle pieniędzy na zawodnika, który przecież nie strzeli 30 goli w sezonie. Wątpliwości może rozwiać tylko sam Pogba i to od niego zależy czy stanie się diamentem, człowiekiem na lata w Manchesterze. Porównajmy więc dokonania Francuza z zawodnikami, których Jose Mourinho może wystawić na środku pomocy i sprawdźmy, czy nowy zakup to zupełnie inna jakość.

W kadrze Manchesteru United znajduje się obecnie czterech środkowych pomocników, którzy będą walczyć o miejsce u boku Pogby, bo obecność Francuza w podstawowej jedenastce to przecież pewniak. Może jeszcze nie w pierwszym meczu, ale od drugiej kolejki środek pola należy do Paula 
i ... no właśnie. Ander Herrera, Michael Carrick, Marouane Fellaini i Morgan Schneiderlin to zawodnicy, którzy będą bić się o pozycję drugiego centralnego pomocnika. Nie biorę pod uwagę Bastiana Schweinsteigera, który prędzej zagra w NHL niż u Mourinho i Blinda, który teoretycznie mógłby występować jako defensywny pomocnik, ale raczej będzie zmiennikiem dla kogoś z pary Smalling - Bailly. Analizując sytuację w kadrze Manchesteru United, brałem pod uwagę tylko mecze ligowe z poprzedniego sezonu i opierałem się na statystykach pochodzących ze strony squawka.com

Zacznijmy porównanie od kwestii podstawowej - kto grał najwięcej? Paul Pogba wystąpił w poprzednim sezonie Serie A w 35 meczach i spędził na boisku 3018 minut. Żaden z czwórki przywołanych graczy nie zbliżył się nawet do wyniku Francuza. Co więcej Ander Herrera (27 spotkań i 1543 min) i Marouane Fellaini (18 meczów i 1068 minut) ŁĄCZNIE nie przebywali na boisku tak długo jak Pogba. Michael Carrick wybiegł na murawę 28 razy, co przełożyło się na 1976 minut. Najbliżej wyniku Francuza, choć i tak daleko, był jego kolega z reprezentacji - Morgan Schneiderlin - 29 meczów, 2205 minut.

Środkowy pomocnik to gracz, na którym opiera się gra całego zespołu. To on dyktuje tempo rozgrywania akcji, to on rozdziela piłki i narzuca kierunek prowadzenia ataku. Wszystkie te działania opierają się na podstawowym, i kluczowym dla pomocnika, elemencie gry - podaniach. W poprzednim sezonie włoskiej Serie A Pogba podawał 1680 razy z czego aż 1000 do przodu, co znów stawia go na pierwszym miejscu względem czwórki z Manchesteru. Najgorzej pod tym względem wypada Marouane Fellaini, który na 587 zagrań, 285 razy podawał za siebie. Oczywiście Belg rozegrał 17 meczów mniej, jednak wynik procentowy i tak wskazuje, że częściej wybiera on bezpieczne zagrania niż Francuz (43% podań do tyłu Fellainiego i 40,5% takich zagrań Pogby). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nowy nabytek Czerwonych Diabłów, mimo największej łącznej ilości podań, nie jest zawodnikiem, który najczęściej ,spośród porównywanego grona, gra do przodu. Kto prześcignął Francuza w tej statystyce? Pewnie Herrera? Otóż nie. Michael Carrick 1120 razy kopał piłkę przed siebie, co stanowi aż 73% jego zagrań! Wynik Pogby to 59%.

Liczba podań do przodu zagranych przez Michaela Carricka jest większa od liczby takich podań Pogby aż o 14 punktów procentowych.
Podania mają swój podstawowy cel. Przenieść piłkę pod bramkę przeciwnika i stworzyć sytuację pod bramką przeciwnika. Kluczowa kwestia - asysty. Tutaj król jest tylko jeden. W ubiegłych rozgrywkach ligowych Pogba zaliczył 12 ostatnich podań. Fellaini, Carrick, Schneiderlin? Zero. Herrera trochę lepiej, ale i tak słabo - 2 asysty. Dobre podanie to połowa sukcesu, ktoś jeszcze musi piłkę do siatki wepchnąć, więc ta statystyka nie do końca może oddawać zagrożenie jakie tworzy dany pomocnik. Weźmy więc pod uwagę statystykę wykreowanych okazji strzeleckich. Tutaj także rządzi i dzieli Pogba (54 wykreowanych szans), ale starsi stażem zawodnicy United trochę na tym polu nadrabiają. Najlepszy z nich, Ander Herrera, stworzył 21 okazji dla swoich kolegów, Fellaini jedenaście, Carrick dziesięć, a Schneiderlin dziewięć.

Pogba nie ma sobie równych jeśli chodzi o liczbę asyst w poprzednim sezonie. Zaliczył ich 12, co jest liczbą 6 razy większą od ilości kluczowych podań dogranych przez całą czwórkę środkowych pomocników Manchesteru.

Mecze wygrywa się, strzelając więcej bramek niż przeciwnik, zajmijmy się więc liczbą strzelonych goli. Oczywiście, od środkowego pomocnika nie wymaga się 20 goli w sezonie, jednak dobrze by było, gdyby coś po jego strzałach do siatki wpadło. Najpierw zerknijmy na ogólną liczbę oddanych strzałów. Pogba? Nie boi się podjąć ryzyka i kropnąć na bramkę rywala. Efekt? 124 strzały z czego 37% celnych. W porównaniu do czwórki z Manchesteru - deklasacja. Herrera 24 strzały, Fellaini 23, Schneiderlin 11, Carrick 7. Jest jednak pewien szczegół, który zwraca uwagę. O ile Schneiderlin praktycznie w bramkę nie trafia (skuteczność strzałów 11%), Fellaini i Herrera mniej więcej na zmianę strzelają celnie i niecelnie, to Carrick - mimo siedmiu prób - imponuje. Każda jego próba była celna. 


Ander Herrera oddał w poprzednim sezonie aż o 100 strzałów mniej niż Pogba, a i tak króluje w tej statystyce spośród 4 porównywanych pomocników Manchesteru United.


Okej, czas na sól piłki nożnej - strzelone bramki. Tutaj bez niespodzianek. Najlepszy z porównywanej piątki jest Pogba - 8 goli. Schneiderlin i Fellaini strzelili w lidze po jednej bramce, Herrera trzykrotnie pokonał bramkarza rywali, a Carrick, choć zawsze strzelał celnie, w poprzednim sezonie gola nie zdobył. 

Środek pola to strefa kluczowa, dlatego od zawodnika grającego na tej pozycji wymaga się także solidnej gry w obronie. Czas przejść zatem do tego elementu gry, a zaczniemy od przechwytów. W tym aspekcie mamy zdecydowanego lidera, ale nie jest nim Pogba, a jego kolega z reprezentacji. Morgan Schneiderlin wykonał w poprzednim sezonie 73 przechwyty podań przeciwnika. Drugi w tabeli jest Pogba (47), który osiągnął wynik bardzo zbliżony do Carricka (45). Co ciekawe, najgorzej wypada Fellaini - 10 przechwytów podań rywala. Trochę inaczej wygląda kwestia odbiorów piłki. Tutaj Fellaini osiąga wynik zbliżony do Paula Pogby (27 do 26 odbiorów na korzyść Francuza). Najlepiej spisującym się w defensywnie graczem spośród porównywanej piątki  jest Schneiderlin. Do sporej przewagi w liczbie przechwytów, dorzuca on też pierwszy wynik w kategorii odbiorów. Francuz zabrał piłkę rywalowi 50 razy. 


Morgan Schneiderlin zdecydowanie króluje jeśli chodzi o akcje defensywne. Francuz zaliczył w poprzednim sezonie zdecydowanie więcej odbiorów i przechwytów niż Pogba i pozostałych trzech graczy Manchesteru United.

Dyscyplina. W środkowej strefie boiska ciągle mamy kontakt z przeciwnikiem, więc starcia zakończone faulem zdarzają się bardzo często. Jak nasi bohaterowie prezentują się w rankingu otrzymanych żółtych i czerwonych kartek? Godne pochwały jest na pewno to, że żaden z graczy w poprzednim sezonie ligowym nie wyleciał z boiska z czerwoną kartką. Jeśli chodzi o żółte kartoniki, tutaj jestem trochę zaskoczony. Spodziewałem się, że górować w tej statystyce będzie Fellaini, a ten otrzymał tych kartek... najmniej, bo tylko 2. Zaskakującym, jak dla mnie liderem, okazał się być Paul Pogba z 10 żółtymi kartkami na koncie.
 
Jak się okazuje, porównanie potwierdza tezę, że Pogba wypada najlepiej w kontekście gry ofensywnej, jednak zdarzyło się też kilka niespodzianek. Jose Mourinho czeka sezon trudnych decyzji, bo o ile gra Pogby jest pewna, jak Arsenal na 4 miejscu, to pozycja drugiego środkowego pomocnika na pewno będzie często rotowana. Według suchych liczb mogłoby się wydawać, że najlepszym wyborem do gry w pierwszym składzie byłby drugi Francuz - Morgan Schneiderlin. Ten wypada najlepiej w statystykach wskazujących na przydatność w defensywnie. Współpraca Pogby i Morgana przyniosłaby nie tylko świetny balans w drugiej linii Manchesteru United, ale także z korzyścią wpłynęłaby na reprezentację Francji. Drugą, zasługującą na przemyślenie opcją, jest Michael Carrick. Doświadczony, kultowy już, gracz na pewno nie odda swojej pozycji bez walki. Obawiam się jednak, że na transferze Pogby wiele straci mój ulubieniec - Ander Herrera. Hiszpan wypada zdecydowanie gorzej w porównaniu do Pogby w kontekście ofensywy i ma to nieszczęście, że nie jest też typowym pomocnikiem defensywnym. W najtrudniejszej sytuacji może znaleźć się Fellaini, ale jest to gracz, który przyzwyczaił się już, że ciągle musi walczyć o swoje i komuś coś udowadniać. Poza tym, w ostatnim meczu o Tarczę Wspólnoty wyszedł w podstawowym składzie, więc Mourinho na pewno na niego liczy. Jedno jest pewne, rotacja będzie duża i nikt, oprócz Pogby, nie będzie mógł ze stoickim spokojem mówić, że jest podstawowym pomocnikiem Manchesteru United.

Przemek Gołaszewski

1 komentarz:

  1. 33 yrs old Sales Representative Valery Kinzel, hailing from Victoriaville enjoys watching movies like Analyze This and Taxidermy. Took a trip to Historic Fortified Town of Campeche and drives a Ferrari 410 Sport. przeczytaj artykul

    OdpowiedzUsuń