Adam Nawałka pierwszym w historii selekcjonerem reprezentacji Polski, który wprowadził kadrę do mistrzostw Europy
i mistrzostw świata.
i mistrzostw świata.
W poważną piłkę zaczął grać w wieku 18 lat, kiedy to debiutował w lidze w barwach krakowskiej Wisły. Wisły, której oddany był niemal przez całą swoją karierę. Spędził tam 10 lat. Wystąpił w 190. meczach. W sezonie 1977/78 zdobył mistrzostwo Polski oraz tytuł "Odkrycia Roku" nadawany przez tygodnik "Piłka Nożna". Przygodę z grą zakończył w Stanach, reprezentując polonijny klub Polish - American Eagles.
W reprezentacji debiutował w roku 1977 podczas spotkania z Węgrami. Mecz przegraliśmy 1:2, ale debiutujący Nawałka zdobył wówczas bramkę. Jedyną w swojej, niestety krótkiej, reprezentacyjnej karierze.
Selekcjoner Jacek Gmoch zachwycał się młodziutkim defensywnym pomocnikiem. Zabrał Nawałkę na mundial do Argentyny, gdzie obecny selekcjoner był podstawowym zawodnikiem drużyny. Został nawet wybrany do "jedenastki" turnieju najlepszych zawodników młodego pokolenia.
Grę w kadrze zakończył już w wieku 23 lat. Na drodze stanęły poważne problemy z kolanem. Stefan Szczepłek w swojej "Historii Futbolu" wspomina, że w ciągu kilku sezonów Nawałka przeszedł aż osiem operacji prawego kolana.
Grzeczny, świetnie ułożony poza boiskiem, ale też waleczny i pewny siebie na murawie. W szatni Wisły nosił przydomek "Ciepły", który zawdzięczał swojemu charakterystycznemu, zawsze nienagannemu wyglądowi. Niezwykle popularny - kolegował się z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, ale też twardo stąpający po ziemi - nigdy nie pozwolił, by sława przeszkodziła mu w karierze.
Adam Nawałka - niespełniony piłkarz i selekcjoner, który właśnie przeszedł do historii.
1 komentarze: